Moderní kendó vznikalo koncem 19. a začátkem 20. století syntézou a standardizací z několika starých japonských škol boje s katanou. Dnešní kendó používá dvou výcvikových metod – cvičení kata (sestav), za použití dřevěných mečů bokkenů nebo pravých mečů, tak i kontaktní cvičení (šinaj kendó) s bambusovým šinajem a ochrannou výstrojí.
Kendó obsahuje spoustu technik seků a bodů, postojů, různé druhy práce nohou a různé útočné techniky a obranné protitechniky. Pracuje se vzdáleností, načasováním a se spoustou dalších konceptů a metod, které si praktikanti kendó postupně osvojují a pomocí různých druhů cvičení je dále zlepšují a zdokonalují. Osnova výcviku je komplexní a adept se v ní postupně posouvá od základních prvků k pokročilejším, trénink těla je provázán s mentálním tréninkem.
Jednou ze součástí tréninku jsou i soutěže. Jsou to v podstatě souboje, ale v moderní formě, kdy nejde o to, člověka z boje vyřadit, ale bodovat platným zásahem (júkó datocu), správnou částí meče na správnou část vybavení, za vysokého úsilí, doprovázené schopností kdykoli dále reagovat (zanšin).
Jednou z nejstarších soutěží v Evropě je Pražský pohár kendó, dnes pojmenovaný Pohár Toru Giga (TGC – Turu Giga Cup), po zaměstnanci japonské ambasády, který zde pomáhal na konci 80 let prvním nadšencům pro kendó. Již během prvních ročníků se tato pražská soutěž stala mezinárodním pořadem.
Letos se pořadatelé TGC rozhodli oslovit TJ JM Chodov a využít jedinečné možnosti ubytování, restaurace a velké sportovní haly s kvalitním povrchem v jedné budově. Po několika předchozích pozitivních zkušenostech jsme na celý víkend 19. – 30. října 2024 umístili cca 200 kendistů z celé Evropy právě sem. A vyplatilo se to. Ohlasy jsou velmi pozitivní a my jsme již teď rozhodli pokračovat v této spolupráci, za kterou děkujeme. I příští rok tak Jižní Město uvítá tuto výjimečnou akci. Aktuální informace zveřejňujeme na webu https://www.torugiga.cz/
Tomáš Kyncl www.kensei.cz
Foto: Cornelius Praxmarer – Kendo Linz